Z politika Fica by mohol byť štátnik. On to nechce

Autor: Tino Horváth | 27.3.2012 o 18:10 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  1057x

Aký je rozdiel medzi politikom a štátnikom? Kým jeden upadne do zabudnutia, prípadne si na neho história spomenie v negatívnych súvislostiach, štátnik aj napriek určitým chybám ostane zapísaný v mysliach pokolení a učebniciach dejepisu. Niektorí súčasní politici by sa mohli dotknúť aspoň predkolení Štefánika, či Dubčeka. Záleží, či im vyhovuje pohodlie sponzorovanej politiky, alebo v nich ostalo ešte trochu vzdoru a úprimnej snahy očistiť verejný život a politiku aspoň od tej najhrubšej špiny.

Aj Mečiara sme si mohli pamätať lepšie

Aj politik Mečiar sa mohol stať aspoň pre časť obyvateľov štátnikom a história si ho mohla zapamätať lepšie, zásluhy by na to nepochybne mal. Namiesto toho si ľudia zapamätali amnestie, šialené privatizácie, únos Kováča mladšieho, vraždu Remiáša a kukláčov v Elektre. Mečiar neprišiel na to, že v prvej Ficovej vláde mal šancu štátnickými rozhodnutiami ako nevyhnutný koaličný partner čiastočne vygumovať svoje chyby.

Nový Fico?

Keď politik Fico vyhral 10. marca voľby a v histórii Slovenska zaznamenal doposiaľ najväčší úspech, predbehnúc aj fenomén svojej doby Mečiara, zdalo sa, že je rozhodnutý neurobiť rovnakú chybu ako Mečiar. Už v kampani priznal, že počas svojej prvej vlády urobil množstvo chýb, najmä personálneho charakteru, zmeny preukazoval i v správaní k médiám. Do vlády ohlasoval množstvo nezávislých odborníkov a nestraníkov. Chvíľu by sa mohlo zdať, že je to naozaj nový Fico aj preto, ako veľkoryso sa zachoval k opozícii. Dve miesta podpredsedov parlamentu, 9 z 19 výborov a všetky klasické kontrolné mechanizmy v rukách opozície. Do toho plán zrušiť trestnoprávnu imunitu, či ochota hovoriť so stranou Sloboda a solidarita o dekriminalizácii marihuany.

Štátnik nepotrebuje sponzorov

Už - už by Ficovej hre uverili aj niektorí neveriaci, a nakoniec predsa nič. Fico štátnikom nechce byť. Na to by sa popri vyššie uvedenej slušnosti, veľkorysosti a prejavoch štátnickosti musel odpútať aj od sponzorov. Ak by chcel raz vstúpiť do dejín ako štátnik z čistým štítom, musel by jasne odmietnuť vplyv tých Širokých, Brhelov, Pórov a neviem koho všetkého. Rovnako Jakabovičovcov&Tkáčovcov. A ak chce ukázať, že mu záleží na čistote verejného života, musel by sa vyjadriť k pitiu Coly a dokázať, že Penta za jeho vlády nebude hybnou silou politiky.

Čo teda nesedí?

Z odborníkov a nestraníkov vo vláde má podľa doteraz známych informácií sedieť iba Miroslav Lajčák.

Slovenské školstvo nevyhnutne túžiace po reforme má viesť akademik Čaplovič. Hoci sa vyprofiloval ako slušný politik, určite to nebude energický manažér ochotný ísť do prípadného konfliktu v prospech svojho rezortu. Kto vie, robí, kto nevie, učí - a toto je Čaplovičov prípad.

Počiatka jachtárčenie zrejme neprešlo a tak sa treba politika Fica opýtať, či nové voľby neanulovali žltú kartu, ktorú mu už raz ukázal. V eurofondoch je jedna z najväčších mier korupcie a iba štátnik Fico by mohol mať silu ho rapídne znížiť.

Politik Fico namiesto toho verejne avizoval, že do kresla ministra zdravotníctva nominuje ženu. Na tom by mohol získať ďalšie body, keby ňou nebola Zuzana Zvolenská. O tieňovej ministerke zdravotníctva som doposiaľ veľa nevedel, ale to, že pôsobila v poisťovni Dôvera každého prirodzene nasmeruje k finančnej skupine Penta, ktorá Dôveru vlastní. Viac si dovolím odcitovať z blogu Františka Múčku z webu etrend.sk: „Zuzana Zvolenská, zdravotníctvo: O tejto dáme začnú všetci vykrikovať, že je tam za Pentu, keďže ešte nedávno pôsobila v Dôvere. Také jednoduché to ale nebude. Do Dôvery sa podľa TRENDU dostala ako nominant akcionára Širokého. Nikto síce oficiálne nepripustí, že Široký stojí za tajomným Prefto Holding, spoluakcionárom Dôvery, ale stavím na to svoju večeru. Penta si jeho pribratím do biznisu pred troma rokmi kúpila pokoj, keď im Ficova vláda šla po krku. Alebo lepšie, keď šla po peniazoch v Dôvere, lebo štátnu poisťovňu VšZP dostal štát do megastraty. Teda, dostala ju tam Zvolenská, niekdajšia riaditeľka VšZP (dnes poisťovňa hospodári so ziskom). Z peňazí, čo chýbali poisťovni a pacientom, mal však niekto veľkú radosť.“

 

Podľa uvedených informácií sa teda Fico štátnikom stať nechce. Najmä Zvolenská nie je mediálna kačica, sám Fico túto nomináciu pripustil pred médiami. Hneď ako sa opozícia postaví na nohy, bude to prvá vec, ktorú politikovi Ficovi obúcha o hlavu. Matovič si už potichu mädlí ruky a vystrihuje gorilie obrázky. Potom už nezaberú frázy, že „sme vzali Pente letisko“, ak tej istej Pente Fico dá stoličku ministerky zdravotníctva.

Nepochybne si to politik Fico uvedomuje. O pár dní sa dozvieme, či verejnosť iba skúšal, ako skúsený štátnik a kontroverzné nominácie nakoniec zmení, alebo si ho história zapamätá iba ako politika pod silným vplyvom sponzorov a finančných skupín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?